Üks jutt eelmisest aastat tahab rääkimist.
See oli aasta tagasi, möödunud jaanuaris, kui mu töisesse postkasti potsatas kiri härralt, kelle nimi on Herbert Blomstedt. Ma teadsin küll, kes H. B. on - kõige kuulsam elus olev rootsi dirigent, a national treasure -, aga miks ta peaks minule kirjutama, seda ma ei teadnud mitte. Ma istusin natuke aega oma arvuti ees, suured silmad peas ja küsimärgid pea kohal; siis tegin kiire hüppe Wikipediasse, et igaks juhuks kontrollida, kas see H. B., kellest mina olin kuulnud, on päriselt veel elus - elus, ütles Wiki, kõigest 95-aastane ja maailma kontserdisaalides endiselt väga aktiivne ja oodatud.
Härra kirjutas mulle, et tänada mind jutluste eest, mida ma Ekebyholmi adventkirikus olin pidanud ja mida ta otseülekandest oli näinud. Tal on sügavad perekondlikud juured adventkoguduses ja, nagu välja tuleb, vaatab ta maailma eri otstes tööd tehes laupäeva hommikuti tihti meie kiriku ülekandeid.
Ma kirjutasin talle värisevi sõrmi vastu ja pärast seda oleme pidanud meeldivat, kuigi hõredat kirjavahetust minu jutlustest ja tema muusikast ja meie ühistest tuttavatest (tuleb välja, et üks mu kauge emapoolne sugulane, kes 1940. aastatel Rootsi põgenes, oli kunagi ajaloo hämarustes tema parim sõber). Maailm on klaustrofoobiliselt väike.
Suve lõpus, mõned nädalad pärast pulmi sain uue kirja. Sel korral kirjutas H. B. tütar, kes ütles, et tema isal on septembri lõpus Stockholmi suures kontserdimajas kontserdid ja kui me peaksime S.-iga huvitet olema ja kui meil peaks aega olema, siis välkomna! Isal oleks väga hea meel, kui me kontserdile läheksime. What?! Meie? Tegime S.-iga väikest rõõmutantsu ja tänasime lahke kutse eest.
Läheme siis kontserdile. Meile oli öeldud, et meie piletid ootavad meid kassas. Aga lisaks piletitele saame ka peened nimelised backstage-kaardid. Piletid on aga nagu imelikud - ma olen vana kontserdikala ja kuidas ma nüüd ei saa järsku aru, mis pileti peal kirjas on? Rea- ja kohanumbrit ei ole kummagi pileti peal. Läheme saaliteenindaja juurde ja küsime ja noormees juhatab meid väga lahkelt... looži. Punased sametist istmed esimese rõdu keskel. Peale meie on loožis veel mõned H. B. pereliikmed. Ma arvan, et me oleme ainsad inimesed, kes on kunagi kontserdisaalis küsinud, kuhu me peame minema ja kus see loož veel asub. Tavaliselt vipid teavad, kes nad on. :D
Kontsert on imeline (ja meie vaade on imeline) - Brahmsi 4. sümfoonia ja Honeggeri 3. sümfoonia Stockholmi kuningliku filharmooniaorkestri ja meie sõbra härra maestro esituses. Võtab hinge kinni.
Pärast kestvaid ovatsioone peagu et viimseni täis kontserdisaalis koputame lavatagusele uksele ja näitame oma backstage-kaardid ette. Üks turvamehe välimusega härra juhatab meid lava taha, kus me seisame viisakalt väikeses järjekorras, et maestrot tänada. Kui ta meid näeb ja ära tunneb, läheb tema nägu naeru täis ja ta kutsub meid enda juurde. Ja siis me muudkui seisame seal ja jutleme ja iga mööduva minutiga hakkab olukord järjest kummalisemaks minema, sest meie ümber olevad inimesed - tema assistendid (?), kontserdimaja direktor, üks fotograaf, kes muudkui pilte klõpsutab - ei saa üldse aru, kes me sellised oleme ja miks me seal oleme ja miks me pärast viisakat aitähi ära ei lähe. Ja me ise ka ei saa päris täpselt aru, kes me oleme ja miks me seal oleme. Aga maestrol on nii palju aega ja meie vestlus muudkui kestab ja siis kutsub ta meid oma riietusruumi, et meile hiline pulmakink - oma viimatine CD - anda, ja lõpuks pärast pikka jutuajamist jätame maestroga südamlikult hüvasti ja siis peab kontserdimaja töötaja meile mantlid tooma ja meid kõrvaluksest välja laskma, sest väljas on juba peaaegu et öö ja suur uks on ammu kinni.
Ja siis me seisame S.-iga rongijaamas ja ootame oma rongi ja me oleme mõlemad nagu et "MISASI SEE NÜÜD OLI?" Muusikast oleks piisanud, rohkem kui küll. Aga et me oleme enesele ootamatult õhtu suurimad vipid olnud, see on idee, mis meile kummalegi hästi pähe ei mahu. Me oleme täiesti pahviks löödud.
Meil on kontserdikava siiani magnetiga elutoa perekondlikul teadetetahvlil.
Ja mis on selle kõige juures vaata et kõige toredam, on see, et see oli meie esimene ühine klassikaline kontsert - 22. septembril 2022, meie 2. kuu pulma-aastapäeval. Ja S. tuletab vahel ikka meelde, kuidas aastate jooksul Jumalaga juttu ajades oli tema südames üks palve, mis talle endalegi eriti loogiline ei tundunud. Aga tema palve oli, et kui ta kunagi peaks kellegi leidma, kellega oma elu jagada, et see inimene tuleks siis temaga vahel kontserdile ja hindaks klassikalist muusikat. Mina samal ajal Tallinnas elades, ilma et ma oleksin S.-ist või tema palvest midagi teadnud, käisin 30 klassikalisel kontserdil aastas...
Kas pole ilus? :) Kas pole ilus, kui ühele palvele niimoodi vastatakse?